wtorek, 6 marca 2018

Czekoladowa lawa

Początek roku zmusza do różnych przemyśleń i podsumowań. Postanowiłam więc umilić sobie ten proceder czymś pysznym. Do tego za dwa dni Dzień Kobiet! Mam nadzieję, że to pyszne czekoladowe ciastko zadziała kojąco na waszą duszę i umili świętowanie. Od razu wszystko stanie się jaśniejsze, weselsze, po prostu lepsze. Sami spróbujecie. Czekolada jest dobra na wszystko.

przepis na 8 sztuk


250 g gorzkiej czekolady powyżej 70% kakao
85 g solonego masła
5 dużych jajek, najlepiej w temperaturze pokojowej
85 g cukru pudru
85 g ekologicznej mąki pszennej
kakao do wysypania foremek
cukier puder do posypania
masło do natłuszczenia foremek
lody waniliowe jako dodatek


Przygotowujemy 8 foremek do babeczek o pojemności 125 ml. Najlepsze byłyby jednorazowe foremki aluminiowe, ale ja robiłam w ceramicznych kokilkach, bo takie posiadam i wszyło bez zarzutu. Musiałam tylko dodać kilka minut do czasu pieczenia ze względu na to, że gorzej przewodzą ciepło i dłużej się nagrzewają. Natłuszczamy foremki obficie masłem i wysypujemy kakao. Dzięki niemu łatwiej wyjmiemy ciastko po upieczeniu.


Czekoladę łamiemy na kawałki i wrzucamy do misko ustawionej na garnku z gotującą się wodą, dodajemy masło i mieszamy do uzyskania gładkiej masy.

Do osobnej miski wbijamy jajka, dodajemy cukier puder i ubijamy na wysokich obrotach miksera na gęstą, puszystą masę. Zmniejszamy obroty i dodajemy mąkę, miksując do momentu, aż całkowicie połączy się z masą jajeczną. Następnie przelewamy połowę jasnej masy do masy czekoladowej, mieszamy przez chwilę, po czym dodajemy resztę i mieszamy do momentu, gdy obie masy połączą się tak, by nie było widać jasnych smug.

Rozlewamy gotowe ciasto do wysypanych kakao foremek i chłodzimy. Najlepiej przez kilkanaście godzin. Jeżeli planujecie podać czekoladową lawę przy niedzielnym obiedzie to najlepiej przygotować ciasto w sobotę wieczorem, tak by chłodziło się ponad 12 godzin.


Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni C, foremki wyjmujemy z lodówki bezpośrednio do pieca. Pieczemy przez 13-15 minut. Jeżeli używacie kokilek ceramicznych o grubszych ściankach, jak te na zdjęciach poniżej, czas pieczenia trzeba wydłużyć do 19-20 minut. Wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy na 5 minut. Następnie delikatnie przesuwamy nożem po ściankach, a gdy odwrócimy foremkę do góry dnem lekko w nią stukamy. Środek babeczki powinien być lekko płynny. Podajemy na stół ciepłe, najlepiej z lodami waniliowymi domowej produkcji.


Spróbujcie koniecznie, Aneta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz